Telefon za psihološku pomoć 01/48 28 888 | radnim danom 10-22h
Internet savjetovalište: psiho.pomoc@tesa.hr

O nama

Psihološki centar TESA već 31 godinu djeluje provodeći psihološka savjetovanje i psihoedukacije građana. U sklopu raznih projekata provode se edukacije i savjetovanja grupa mladih, roditelja, no i edukacije studenata i profesionalaca u psihološkom savjetovanju.

Početkom rata u Hrvatskoj, Hrvatsko psihološko društvo je pokrenulo akciju usmjerenu na pomaganje građanima u suočavanju s ratnim okolnostima te je 1991.godine pod imenom Telefon za psihološku pomoć započela s radom TESA.Od tada nadalje djeluje raznim aktivnostima za dobrobit građana i zajednice, pružanjem usluga psihološke pomoći zdravom razvoju, psihološkog savjetovanja i edukacije.

Danas pruža građanima psihološko savjetovanje putem telefonske linije 01 48 28 888 svakim radnim danom od 10 – 22 sata; te putem Internet savjetovališta (psiho.pomoc@tesa.hr).

Na liniji rade diplomirani psiholozi, apsolventi ili studenti viših godina psihologije. TESINI volonteri su uz osnovno fakultetsko obrazovanje završili ili su u edukaciji iz pojedinog psihoterapijskog pravca (gestalt, kognitivno-bihevioralna, realitetna, transakcijska, psihodrama i dr); a uz to i edukaciju za psihološko savjetovanje putem telefona u organizaciji Psihološkog centra TESA.

Ova stručna osposobljenost čini Psihološki centar TESA posebnim i visoko kompetentnim za obavljanje usluga s područja psihološkog savjetovanja i psihoedukacija vezanih uz podizanje kvalitete psihičke dobrobiti i preveniranje psihičkih teškoća i problema.

Program i projekti udruge

  • od 1991. kontinuirano djeluje Telefon za psihološku pomoć svakim radnim danom tijekom 12 sati (do sada obavljeno preko 200.000 razgovora);
  • od 1993. razvoj mreže telefonskih savjetodavnih službi u Hrvatskoj s udruživanjem u savez udruga (SUTEKS) i educiranje oko 200 volontera;
  • od 1994.-1997. provođenje projekta «Psihološko savjetovanje ratom traumatizirane populacije» financiranog od strane IRC »Umbrella Grant»
  • od 1995. djeluje Savjetovalište «Zrcalo», u prostoru udruge, koje nudi individualno i obiteljsko savjetovanje u živo (održano oko 3.000 savjetovanja);
  • od 1997. – 2000.djeluju radionice za razvoj komunikacijskih vještina «Zagreb mladima», za mlade i za edukatore (obuhvaćeno oko 250 osoba);
  • od 1998. djeluje «Škola druženja» – radionice za usamljene građane Zagreba od mlade do pozne dobi (obuhvaćeno oko 150 osoba);
  • od 1998.-2000. provođen program «Inicijativa za bolje roditeljstvo» s uključenjem 30 osoba uz izdavanje knjige «Lijepo je biti roditelj: priručnik za roditelje i djecu»
  • od 1998. tijekom svibnja i lipnja – akcija profesionalnog informiranja i savjetovanja mladih «Odluka u posljednji čas» (oko 300 korisnika)
  • od 1999. nudi se «Savjetovanje putem interneta»
  • od 2002. djeluje «Savjetovalište za mladež i obitelj»
  • od 2003. djeluje projekt “Uspješno roditeljstvo” u dvije osnovne škole s radionicama za djecu i individualnim savjetovanjem djece i njihovih roditelja
  • u 2005.i 2006.  godini prihvaćen je program “Grupe podrške samohranim roditeljima”
  • u 2006. godini je prihvaćen projekt „Zlatni razgovori“namjenjen građanima treće dobi
  • u 2007. godini podržana je akcija „Kad si u stresu – nazovi Tesu“
  • od 2008. godine provodi se projekt “ Savjetovalište za mlade“ i „Edukacija volontera za telefonsko psihološko savjetovanje“
  • od 2009. i 2010. se provode novi projekti: „Trening savjetodavnog razgovora“ za odgojitelje u domovima, nastavnike i stručne suradnike škola,
  • od 2008. do danas se provodi projekt „Ruka podrške“ –projekt prevencije vršnjačkog nasilja
  • od 2011. se provode novi projekti „TESA za nenasilje u obitelji“ (do danas); „5 koraka do uspjeha“ (samo 2011)
  • od 2012. do danas se provode i dalje projekti“ Savjetovalište za mlade“ i „Edukacija volontera sa telefonsko psihološko savjetovanje“ , “TESA za nenasilje u obitelji“; „Psihoportal za mlade“ , „Internet savjetovalište“, „Ruka podrške“ –projekt prevencije vršnjačkog nasilja“
  • od 2012. se provodi i trodnevna “Edukacija Vršnjačko nasilje: prevencija, zaustavljanje i pomoć” namijenjena odgojno-obrazovnim djelatnicima
  • od 2014. TESA je u partnerstvu sa Heineken Hrvatska, kreirala i provodi projekt “Za odgovorno odrastanje mladih” u više od 50 srednjih škola RH, kojemu je pokrovitelj i MZO.

Rad udruge financijski su u pojedinim razdobljima podržali: Ministarstvo obrane RH, američki Umbrella Grant – Inernational Rescue Commitee, prijateljske telefonske krizne službe iz Njemačke. Od 1998. rad Udruge, u skladu sa svojim skromnim mogućnostima, podupiru Gradski uredi. Projekte TESE sufinanciraju Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport te Gradski ured za zdravstvo Grada Zagreba. Rad udruge do sada je financiranjem pojedinih programa podržao i Ured za nevladine udruge RH, Zagrebačka Županija, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo socijalne politike i mladih te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, a njima se priključuju sporadični sponzori i donatori. U provođenju svojih aktivnosti Centar je koordiniran i surađuje s lokalnim ustanovama iz područja obrazovanja, zdravstva i socijalne skrbi te sa srodnim ustanovama.

Promotivni film – TESA

Promotivni film o Psihološkom centru TESA možete pogledati na Youtube linku ili niže. Namjera nam je približiti se našim korisnicima i svima zainteresiranima za suradnju i kroz ovaj oblik predstavljanja.

Film je nastao na volonterskoj bazi – te ovim putem zahvaljujemo mladoj autorici Evi Kraljević na podršci našem radu.

Skip to content